Ga verder naar de inhoud

Samenwerken met een andere club, hoe doe je dat?

5 mei 2022
Tips & Tricks

Zowel op als naast het veld ondervinden clubs jaarlijks heel wat uitdagingen om hun leden in een optimale context te laten sporten. In aanloop naar een nieuw seizoen komen heel wat probleemsituaties naar boven op een bestuursvergadering of sporttechnische meeting. Als club heb je vaak enkele beperkingen op vlak van accommodatie of budget, waardoor je niet in elk aspect van onze sport sterk voor de dag kan komen. Andere beperkende factoren kunnen sportief gerelateerd zijn zoals spelersaanbod of specifieke doelgroepen. Samenwerken met een andere club kan hiervoor een oplossing vormen.

Als bestuursgroep of sportieve cel herken je wellicht enkele van de volgende situaties:

  • “We hebben niet voldoende zaalcapaciteit om al onze teams optimaal te laten trainen.”
  • “Het niveau van onze spelers ligt te sterk uit elkaar.”
  • “We hebben geen aanbod voor recreatief basketbal en moeten onze leden de deur uit sturen.”
  • “We willen een extra aanbod voorzien naast onze basistrainingen, maar we hebben hier geen accommodatie en budget voor.”
  • “In mijn gemeente kunnen G-sporters en rolstoelbasketters nergens terecht om te basketten.”
  • “De Referee Ambassador van mijn club staat er helemaal alleen voor en verliest zijn motivatie.”
  • "We willen professionaliseren maar hebben geen budget om iemand uit te betalen.”
  • “We steken heel veel tijd in administratieve zaken en het opmaken van documenten, waardoor andere zaken op de lange baan geschoven worden.”

Samenwerkingen kunnen een antwoord bieden op deze organisatorische beperkingen. Daarnaast kunnen samenwerkingen ook leiden tot opportuniteiten op vlak van kennis delen en netwerking. Meer inzichten en ervaringen leiden tot een betere kwaliteit van zaken als sportieve leerlijn, ondersteuning van Youth Officials, dagelijks bestuur van de club, etc.

Good Practice: Limburg Lizards

In de praktijk zijn er al heel wat clubs die een samenwerkingsverband hebben op poten gezet. Eén van deze samenwerkingsverbanden heet Limburg Lizards. Dit is een samenwerking tussen Basket Lummen, Hasselt BT en KBBC Miners Beringen rond meisjesbasketbal en is een heel mooi voorbeeld van een sportieve samenwerking. In onze laatste Club Time-Out heeft de sportief coördinator van deze samenwerking, Philip Wolk, een duidelijke en bondige uiteenzetting gegeven over het project Limburg Lizards. Hieronder kan je deze interessante introductie rond dit project herbekijken.

Visie van Basketbal Vlaanderen

Als federatie zien wij samenwerkingen tussen clubs als een win-win-win-situatie. Voor de leden, de clubs en voor Basketbal (in) Vlaanderen. Hoe sterker en dynamischer de clubs worden, hoe breder het aanbod van de clubs wordt en hoe meer leden zich kunnen binden aan onze favoriete sport. We streven naar financieel gezonde clubs en willen clubs aanzetten tot een constante optimalisatie van hun clubwerking. Samenwerken is in onze ogen een opportuniteit om in jouw regio een breder aanbod te kunnen voorzien en kosten, maar ook werklast te kunnen verdelen. We willen wel benadrukken dat samenwerken niet hetzelfde is als fusioneren. Elke club blijft zijn eigen identiteit behouden.


Leidraad voor samenwerkingen

Het is belangrijk dat je als club de weg richting een samenwerking op voorhand goed uitstippelt. Basketbal Vlaanderen wil in dit hele proces tot samenwerking een ondersteunende rol bieden. Daarom zijn we een ‘Leidraad voor samenwerkingsverbanden tussen clubs’ aan het opstellen waarin jullie aan de hand van een stappenplan tot een goede en succesvolle samenwerking kunnen komen. Het is ook de bedoeling om jullie via deze leidraad te ondersteunen in de nodige informatie en documenten die al bestaan en te vinden zijn op onze website. In de leidraad wordt eerst een situering van samenwerkingen tussen clubs gegeven. De leidraad legt de focus op de aanpak van zo’n samenwerking en deze start in om het even welke context telkens met het bepalen van een doel. Naast het concretiseren van het doel, zullen we ook de menselijke aanpak, het analyseren van de samenwerking, het bekomen van goede afspraken en nog zoveel meer belichten. Tijdens de Club Time-Out hebben de aanwezige clubbestuurders de kans gekregen om feedback te geven over de ontwikkeling van deze leidraad. Indien je nog input of vragen hebt rond samenwerkingen, aarzel dan niet en laat het weten via gaelle@basketbal.vlaanderen

Gerelateerd nieuws

Wat kan je doen als je getuige bent van racisme?

21 maart 2024
Tips & Tricks
Op 21 maart is het Internationale Dag tegen Racisme en Discriminatie. Maar wat kan je doen als je getuige bent van een geval van racisme of…

5 tips om gemakkelijk je weg te vinden op de nieuwe website!

29 juli 2022
Tips & Tricks
Je hebt het ongetwijfeld al gezien, sinds maandag 1 augustus 2022 zit onze website in een nieuw jasje! Het is normaal dat je nog niet 100%…

Hoe trek je nieuwe vrijwilligers aan?

31 mei 2022
Tips & Tricks
Elke clubbestuurder vraagt het zich regelmatig af: Hoe kan ik vrijwilligers aantrekken binnen mijn club? Vorige week konden jullie hierover…